Jak na jazyky

Čtení pro pokročilé studenty

Studujete češtinu už nějakou dobu a hledáte tipy na to, jak se ještě zlepšit? Čtení je skvělá aktivita. A protože už češtině dobře rozumíte, můžete pomalu začít se čtením autentických textů. V dnešním článku najdete několik tipů na zdroje textů právě pro vás.

Časopisy

Když jsem se jedné kamarádky ptala, jak se naučila skvěle anglicky, řekla mi, že večery tráví u anglických bulvárních časopisů (yellow press). Super tip, řekla jsem si. V časopisech jsou krátké texty, které jsou psané jednoduchým jazykem a popisují životy lidí. Další výhodou je to, že je časopisů velké množství a zaměřují se na všechna témata, která vás napadnou. Rádi vaříte? Najděte si časopis o vaření. Jste kutil, určitě najdete časopis o práci doma a na zahradě. Nebo rádi běháte? Dětále jógu? Máte rádi hudbu? Nebo šachy? Určitě najdete ten správný časopis pro vás. Dozvíte se něco nového o vašem koníčku a ještě si procvičíte češtinu. Ideání kombinace – 2v1

Blogy

Líbí se vám myšlenka časopisů, ale nechcete utrácet peníze? V dnešní době to není vůbec problém. Na internetu existují webové stránky/blogy, na kterých najdete podobné texty jako v časopisech a zadarmo. Zkuste projít internet, vygooglit, co vás zajímá. Třeba najdete blog právě pro vás. Dám vám tady jen pár tipů na blogy s různými tématy. Možná vás nějaký zaujme

Životní styl – A cup of style, Markéta Frank

Vaření a zdravá strava – PG Foodies, My Cooking Diary, Karolina Four, Kitchenette

Sport – Jóga z obýváku, Jeden měsíc běžce,

O češtině – Červená propiska, Mezi jazyky

Kosmetika – Little White Dress

Cestování – Weef’s world, Toulavý kecky, Teru’s guide

Počítačové hry – Games Blog

Deskové hry – Deth MCH

Knihy

Jestli chcete začít se čtením knížek, mám pro vás pár tipů, jak si knížku vybrat.

  • Když začínáte se čtením originálních českých textů, vyberte si něco krátkého. Vyberte si knihu, která má max 100 stran. A nebojte se. Jednou budete číst i ty velké, 500 stránkové knihy. Ale je lepší začít pomalu.
  • Začněte s knihami, které byly přeloženy z cizího jazyka. Jazyk těchto knih je jednodušší. Podívejte se, jestli některá z knih, které jste četli ve vašem jazyce, není přeložena do češtiny – to bude určitě ta pravá kniha na začátek.
  • Vyberte si nějakou nenáročnou literaturu. Nejlépe příběhy z reálného světa/života. Takové knihy přečtete rychle a budou tam slovíčka, kterým rozumíte a která můžete každý den použít. Zajímavé můžou být také životopisy/autobiografie.
  • Až budete připravení na knihy českých autorů, začněte s knihami z posledních let. Autoři používají současný jazyk a aktuální témata.
  • Klasická česká literatura je náročná na čtení. Kdybyste si ji vybrali jako první českou knihu, může se stát, že bude moc náročná. Vy ji odložíte a už nikdy se ke čtení nevrátíte. A to je přece škoda. Takže se do ní pusťte, až budete mít přečteno alespoň pár současných knížek.

Doufám, že jste v tomto článku našli pár tipů na to, jak si vybrat ten správný text pro vás. Kdyby vás zajímaly konkrétní tipy na knížky, podívejte se na náš instagram, v sekci highlights najdete sekci “knížky”.