Beginners, Exercises

Mikuláš

Víte, co se slaví 5. prosince v České republice? Tento den je pro hodně dětí noční můra. Svátek se jmenuje Mikuláš a je podle svatého Mikuláše, který zemřel 6. prosince a byl známý svou štědrostí. Večer 5. prosince chodí po domech trojice postav – čert, anděl a Mikuláš. Čert má černé nebo hnědé oblečení, rohy, řetěz, ocas, pytel a dělá nepříjemné zvuky (chrastí řetězem). Anděl nosí bílé oblečení a má křídla a hvězdu. Mikuláš má dlouhé bílé vousy, košík a nosí čepici s křížem a hůl. Zvoní na zvonek a ptají se dětí na důležitou otázku: “Byl jsi tento rok hodný? / Byla jsi tento rok hodná?” Pokud byly děti hodné, dostanou hezké dárky. Když zlobily, dostanou bramboru, nebo je čert odnese do pekla. Proč to dělají?

Tato trojice je často domluvená s rodiči dětí. Rodiče jim řeknou, co děti celý rok dělaly a jak zlobily. Čert čte tyto “hříchy” (například neposlouchá rodiče, neuklízí si pokoj) a chce děti postrašit, aby to příště nedělaly. Anděl naopak chválí za ty hezké věci, co děti udělaly. Děti musí zazpívat nějakou písničku nebo říct básničku. Mikuláš nakonec vždy dětem dá nějaké dárky (sladkosti a ovoce) a trojice odchází o dům dál.

Já nemám dobré vzpomínky na Mikuláše. K nám domů často chodili kamarádi mého staršího bratra, kterých jsem se bála jako malá. Když jsem slyšela zvonek, utíkala jsem schovat se za gauč v obýváku, aby mě nenašli. Ale rodiče je vždy pustili dovnitř. Každého Mikuláše jsem jako malá brečela a měla jsem z čertů velký strach. Dnes už jsem dospělá a tuto tradici slavíme s rodinou jinak. Bratr i já máme vlastní mikulášskou punčochu, do které nám rodiče dají spoustu sladkostí (například čokoládového Mikuláše) a nechají nám ji za oknem. Ale čerty nemám ráda doteď.

Líbí se vám tento svátek? A co myslíte? Dostali byste tento rok dárky, nebo bramboru? Byli jste hodní?

Otázky:

1. Kdy se slaví Mikuláš?
2. Kdo nosí řetěz?
3. Co děti dostanou, když nejsou celý rok hodné?
4. Kde jsem se schovávala jako malá?
5. V čem dostáváme s bratrem sladkosti?

Pravda/nepravda:

– Dárky rozdává anděl.
– Čert odnese děti do pekla, když zlobí.
– Když k nám přišli Mikuláš, čert a anděl, schovávala jsem se v pokoji.
– Na Mikuláše dostáváme dárky v pytli.

Cvičení:

Doplňte, co všechno nosí Mikuláš, anděl a čert.

Správné odpovědi:

Otázky –⁠ 1. 5. prosince, 2. čert, 3. nějaké dárky (sladkosti a ovoce), 4. za gauč, 5. v punčochách.
Pravda/nepravda –⁠ Ne, ano, ne, ne.