Exercises, Intermediate

Jak cestujeme

Jezdíte rádi autem? Nebo raději chodíte pěšky? Letěli jste někdy letadlem? A umíte jezdit na kole? Pojďme se podívat, jakým způsobem můžeme cestovat. Budeme cvičit slovesa pohybu.

Učitel Martin

Jmenuju se Martin a jsem učitel. Každé ráno jezdím autem do školy, kde učím. Minulý týden jsem měl ale problém a musel jsem jet do práce tramvají. Nerad jezdím městskou hromadnou dopravou (MHD). Často jsou tramvaje a autobusy plné a málokdy přijedu do práce včas. Bohužel škola není blízko a nemůžu chodit pěšky. O víkendu, když mám volno, chodím do parku s rodinou na procházku, chodím s kamarády na pivo a někdy taky chodím do posilovny. Moje nejmladší dcera Adéla má rok a teprve se učí chodit, tak nemám moc volného času. Moje neteř Jitka chodí na gymnázium, kde učím. Zrovna má jízdy – učí se jezdit autem. S manželkou a dětmi rádi jezdíme na dovolenou. Ještě jsem nikdy neletěl letadlem, a tak většinou jezdíme autem nebo vlakem. Ale jednou chci letět letadlem, ale trochu se bojím.

A. Otázky:
  1. Čím často Martin jezdí do práce?
  2. Proč nerad jezdí MHD?
  3. Co rád dělá ve volném čase?
  4. Kdo je Jitka?
  5. Letěl někdy Martin letadlem?
B. Kvíz – vyber správné sloveso:

Můj výlet do Brna

Bydlím na Vysočině a minulé léto jsem se rozhodla, že pojedu na výlet do Brna. V Brně jsem ještě nikdy nebyla a kamarádi mi říkali, že je to krásné město. Brzo ráno jsem přišla k autu a vyjela z města okolo osmé hodiny ráno. Cesta nebyla moc dlouhá, jela jsem asi hodinu a půl. Po cestě jsem musela přejet velký most a objet několik cyklistů. Pak jsem projela Velkou Bíteš a vjela jsem do Brna. Do centra města jsem přijela v deset hodin a auto jsem zaparkovala na blízkém parkovišti. Během dopoledne jsem si prošla celé centrum. Prošla jsem náměstí Svobody ke Katedrále svatého Petra a Pavla, navštívila jsem Moravskou galerii a vyšla na hrad Špilberk. Tam je krásný výhled na celé město. Na oběd jsem šla do lokální restaurace a odpoledne jsem jela tramvají na Brněnskou přehradu. Když jsem přijela k přehradě, bylo krásné počasí, a tak jsem jela na projížďku lodí. Moc jsem si to užila! Potom jsem odjela zpátky do centra města a šla na parkoviště. Vyjela jsem z Brna a domů přijela v pět hodin večer. Bylo to skvělý den. Doufám, že brzo zase do Brna pojedu.

C. Otázky:
  1. V kolik hodin vyjela z města?
  2. Jaké město projela, než přijela do Brna?
  3. Jaká místa v Brně viděla?
  4. Kam jela tramvají?
  5. V kolik hodin přijela domů?
D. Kvíz na slovesa s prefixy:

Další podobné interaktivní cvičení tady. A set slovíček na Quizletu.

E. Vyberte správné sloveso:

Klíč:

A: 1. autem; 2. je tam plno a často přijede do práce pozdě; 3. chodí do parku, na pivo, do posilovny; 4. Martinova neteř; 5. ne, nikdy.

D: 1. kolem osmé hodiny ráno; 2. Velkou Bíteš; 3. náměstí Svobody, Katedrála sv. Petra a Pavla, Špilberk, …; 4. na Brněnskou přehradu; 5. v pět hodin večer.