Advanced, Exercises

Jaký je pobyt v zahraničí v době pandemie? 1. část

Možná někteří z vás vědí, že jsem teď v Bristolu. A není to poprvé, co jsem ve Velké Británii. V roce 2017 jsem byla spolu s Míšou skoro rok v Sheffieldu (tam jsme se potkaly!). Já jsem byla na studijním pobytu a Míša na stáži. Bylo to skvělé a možná to bude znít jako klišé, ale změnilo mi to život.

V únoru, kdy byl svět ještě relativně v pořádku, jsem se znovu rozhodla využít příležitosti, abych jela do Velké Británie. Tentokrát ne jako studentka ale jako stážistka. Objevila jsem, že Bristolská univerzita hledá stážistu na výuku češtiny a to znělo skvěle! Podala jsem si proto přihlášku na stáž a byla jsem úspěšná. A začala jsem se těšit.

Bohužel potom začala pandemie koronaviru a můj pobyt byl v ohrožení. Sice jsem si říkala, že jedu na podzim, to už snad bude všechno v pořádku! Ale univerzita mi napsala, že pravděpodobně bude celá výuka online. To mi bylo líto a začala jsem váhat. Mám jet? Nemám jet? Stojí to za to? Ale touha jet byla silnější. Potřebovala jsem změnit prostředí a stáž byla skvělá příležitost. Z univerzity mi napsali, že nakonec bude kombinace výuky ve třídě a online a už jsem byla rozhodnutá. Pojedu.

Poslední měsíc před odjezdem byl ale plný nejistoty. Velká Británie asi dva týdny před začátkem mé stáže zavedla pro Českou republiku karanténu a já jsem se začala bát, jestli vůbec budou létat nějaká letadla. Pořád jsem kontrolovala zprávy, aby mi nic neuniklo. Nakonec jsem v polovině září přijela na letiště v Praze a dobrodružství mohlo začít. Cestovat během pandemie bylo zajímavé, prázdné letiště, poloprázdné letadlo, žádné čekání. Za normální situace by to byla cesta snů. Kolem půlnoci jsem dorazila do nového ubytování a začala mi dvoutýdenní karanténa.

Karanténa byla dlouhá, venku bylo zrovna krásné počasí a já jsem nemohla ven. Pomáhaly mi seriály a online konverzace s kamarády. První víkend po karanténě jsem trochu chodila po městě a prohlížela si populární místa. Ušla jsem asi 13 kilometrů a hodně mě bolely nohy, ale byla jsem spokojená. A potom už konečně začala stáž. Měla jsem svou první online schůzi katedry a kolegové z univerzity byli moc milí a přátelští. Podzimní semestr odstartoval na začátku října a já jsem se začala seznamovat se studenty, univerzitou a Bristolem.

Pokračování příště.

Cvičení

A. Odpovězte na otázky:

  1. Kde jsem se s Míšou seznámila?
  2. Kam jsem se přihlásila?
  3. Co se stalo měsíc před stáží?
  4. Jaká byla cesta do Bristolu?
  5. Co jsem dělala, když mi skončila karanténa?

B. Procvičujte časové výrazy: