O nás/ About Us

Kdo je Michaela?

Jmenuji se Michaela/ Míša a už několik let jsem učitelkou češtiny jako cizího jazyka. O češtinu jako cizí jazyk jsem se začala hodně zajímat, když jsem se sama začala učit nové cizí jazyky. A i když ani dnes nejsem polyglot, láska k učení se a výuce jazyků pořád trvá.

Každý den se učím. Nejen jazyky, ale také to, jak se učit cizí jazyky. A nové znalosti se snažím zapojit do své výuky. Proto vám ráda poradím nejen s českou gramatikou, ale dám vám tipy na to, jak se učit cizí jazyk.

A co dělám když neučím? Moc ráda čtu, jezdím na kole a chodím po horách. A taky jsem si koupila kytaru, kterou jsem chtěla už několik let. A hraní na kytaru teď věnuju každou volnou chvilku.

Hello there!
My name is Michaela/Míša and I am a teacher of the Czech language for foreigners. It’s a few years I started to teach. I’ve been interested in the Czech for foreigners since I started to learn new foreign languages. And even though I am still not a polyglot, I really love to teach and learn foreign languages.

I learn every day. Sometimes I learn a language, sometimes I learn how to learn. And I try to use my experience in a class. Therefore I can help you not only with grammar but with learning methods.

And what do I do, when I am not teaching? I read books, hiking, or cycling. A few days ago, I bought a guitar. I wanted to buy one for many years. So now I spend every spare minute to learn to play.

#teacher #czechteacher #czechlanguage #learnczech