Exercises, Intermediate

Taneční

Tancujete rádi? Tancovali jste i na střední škole? A víte, co jsou to taneční?

V Česku je tradice, že studenti na střední škole chodí na taneční kurz, říkáme mu taky “taneční”. Kurz je často na podzim v prvním nebo druhém ročníku střední školy a organizuje ho nějaká taneční škola. Jednou za týden celá třída společně chodí na lekci, kde se učí standardní a latinskoamerické tance. Učí se, jak tancovat valčík, cha-chu nebo polku. Na začátku se musí domluvit kluk a holka a vytvořit pár. Spolu pak většinou tancují celý kurz.

Kluci mají na sobě sako, košili, kravatu nebo motýlka a společenské kalhoty a holky šaty, silonky a boty na podpatku. Tance učí profesionální tanečníci. Vždycky nejdřív ukážou základní kroky a potom chodí po sále a kontrolují jednotlivé páry. A studenti trénují a trénují, až si kroky pamatují. Často je to velká zábava, ale taky studenty bolí nohy od dlouhého tancování. Nebo protože jim někdo šlápne na nohu při tanci. Kromě tance se studenti taky někdy učí základy společenského chování a etiketu (například jak požádat o tanec a různá gesta).

Taneční lekce se konají po škole, pozdě odpoledne nebo večer. Potom si můžou všichni jít někam sednout, třeba na Kofolu nebo limonádu (protože často nemají 18 let, a tak nemůžou pít alkohol!). Je to dobrá příležitost, jak víc poznat své spolužáky a najít i partnera nebo partnerku!

A proč studenti tolik tancují? Během a na konci kurzu jsou “prodloužené”. To jsou speciální večery, kdy studenti ukazují, co všechno se naučili. Mají různá jména v různých částech České republiky (například půlkolony, kolony). Například v Brně je bílá prodloužená a barevná prodloužená. Bílá prodloužená se jmenuje bílá, protože holky mají bílé šaty (které si často půjčují z půjčovny). Na bílou prodlouženou studenti zvou své rodiče a sourozence. Večer začíná speciálním tancem = polonézou. A potom všichni tancují různé tance, třeba i macarenu! Je taky tradice, že holky mají malé dárky pro kluky, které jim připnou na sako. Kluci zase dávají holkám ručně dělané náhrdelníky. Kluci taky často tancují se svou mámou nebo sestrou a holky tancují s tátou nebo bratrem. Na barevné prodloužené rodiče nejsou, je to jenom pro studenty a holky mají různě barevné šaty, proto je to barevná prodloužená.

Když kurz skončí, můžou studenti pokračovat dál a učit se další tance.

Líbí se vám tato tradice? Máte ji taky?

Cvičení

A) Otázky:

 1. Ve kterém roce střední školy studenti chodí na kurzy?
 2. Jaké oblečení mají na sobě holky?
 3. Jaké tance se studenti učí?
 4. Proč studenty bolí nohy?
 5. Chodí často po lekci studenti na pivo?
 6. Co je to prodloužená?
 7. Jsou rodiče na barevné prodloužené?

B) Ano, nebo ne:

 1. V tanečních se tančí jen standardní tance.
 2. Studenti nosí formální oblečení.
 3. Na bílé prodloužené si holky a kluci mezi sebou dávají dárky.
 4. Na barevné prodloužené se tancuje polonéza.
 5. Studenti můžou pokračovat do dalších pokročilých kurzů.

C) Jaké je to oblečení? + Co nosí holky? Co nosí kluci?

Klíč:

A) 1. v prvním nebo druhém; 2. šaty, silonky a boty na podpatku; 3. cha-cha, valčík, polka, waltz atd.; 4. dlouho tancují a někdo jim na ně šlape; 5. ne, chodí na kofolu nebo limonádu; 6. speciální večer, kde studenti ukazují, co se naučili; 7. ne, rodiče jsou na bílé prodloužené

B) 1. ne; 2. ano; 3. ano; 4. ne; 5. ano