Advanced, Exercises

Veselé Vánoce

Období vánočních svátků, při kterých se slaví narození Ježíše, začíná v České republice čtyři neděle před Vánocemi. Toto období se jmenuje advent. Hlavní svátek je 24. prosince, tento den se jmenuje Štědrý den.

Oslava Štědrého dne začíná už ráno. Snídá se vánočka, jablkové záviny a cukroví. Většina Čechů v tento den nejí maso, někteří nejí vůbec – drží půst, a jí až večeři, aby večer viděli zlaté prasátko*. Na Štědrý den ráno se zdobí stromeček, lidé se dívají na pohádky a tráví čas se svou rodinou. Děti, a často i dospělí, se nemůžou dočkat večera, kdy přijde Ježíšek a přinese jim dárky. Večer se celá rodina sejde u svátečního stolu, na kterém nechybí rybí nebo hrachová polévka, bramborový salát, kapr nebo řízky. Během večeře hrají vánoční koledy. Po večeři zazvoní zvoneček a celá rodina jde k vánočnímu stromečku, Pod stromečkem už jsou dárky, které tam přinesl Ježíšek. Ty se rozbalují u štědrovečerní pohádky. Štědrý den v mnoha rodinách končí půlnoční mší v kostele.

Následující dva dny – Boží hod vánoční (25. prosince) a „Na Štěpána“ (26. prosince) jsou také vánoční svátky, které Češi tráví v okruhu svých blízkých. Chodí na návštěvy ke svým rodinám a připravují slavnostní obědy. Ty už jsou v každé rodině jiné. Někde se připravuje kachna nebo husa, jinde třeba svíčková omáčka. Typické je, že každý přinese krabičku svého cukroví, aby všichni vyzkoušeli, jak se jim letos povedlo. Co je ale pro všechny společné, že tento čas tráví se svými blízkými. A to všichni. Tyto 3 dny jsou zavřené všechny obchody, restaurace, kina, divadla, školy… Do práce musí pouze ti, bez kterých bychom se neobešli, jako jsou zdravotníci, hasiči nebo policisté.

*V neděli najdete na webu článek o štědrovečerních tradicích.

A. Co je na obrázku?


B. Rozhodněte, co je pravda.

Advent začíná před Vánocemi. ANO/NE

Na Štědrý den někteří lidé jí jen večeři. ANO/NE

Vánoční dárky dává dětem Ježíšek. ANO/NE

Ježíšek nosí dárky 25. prosince. ANO/NE

Na Štěpána musí jít všichni lidé do práce. ANO/NE


C. Doplňte slovo z výběru.

koledy – půst – advent – Boží hod – vánočku – Štědrý

Čtyři neděle před Štědrým dnem začíná ______________.

Hlavní vánoční svátek se jmenuje ______________ den.

Na Štědrý den snídáme __________ a cukroví.

Někteří lidé drží na Štědrý den ______________.

Během večeře hrají vánoční ______________ .

2. svátek vánoční se jmenuje __________ a slaví se 25. prosince.


D. Napište nám do komentářů

Jaký svátek máte nejraději?

Kdy jej slavíte?

Jak jej slavíte?

Jaké je tradiční jídlo?


Klíč:

A – vánočka, stromeček, cukroví, řízek/kapr a bramborový salát

B – ano, ano, ano, ne, ne

C – advent, Štědrý, vánočku, půst, koledy, Boží hod